Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS)

Ako ste prethodnih dana bar malo vremen proveli na društvenim mrežama, ili u društvu nekog astronoma (amatera), gotovo je nemoguće da niste čuli za novu, golim okom vidljivu, komentu nazvanu C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS).

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) privukla je ogromnu pažnju javnosti, kako one astronoma amatera, tako i šire javnosti, svojim relativno velikim sjajem. Ogroman broj lepih fotografija koje kruže internetom dodatno su zainteresovali sve da pokušaju da “ulove” ovu kometu i vide je svojim očima.

Mnogi su bili oduševljeni kad su uspeli da je pronađu nisko na zapadnom nebu, ali nažalost, bilo je onih koji su se razočarali onim što su videli ili je uopšte nisu videli.

Komete su nepredvidive. Neke su periodične i pojavljuju se povremeno, a one druge (najčešće najsjajnije) pojave se iznenada, provedu neko vreme na našem nebu, nekad nas iznenade velikim sjajem, i ponovo odu u udaljenje delove Sunčevog sistema.

Tokom istorije civilizacije često se smatralo da komete predskazuju neke loše događaje, ali danas (valjda) znamo da je to samo još jedna u nizu izuzetno zanimljivih pojava na nebu koju nam priređuje mehanika Sunčevog sistema.

Kometa C/2023 A3 i dinosaurus
(izvor: Da Ko / ASTROFOTOGRAFIA MEXICO)

Kometu C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) otkrili su u januaru 2023. godine dva nezavisna tima, kineska opservatorija Tsuchinshan (poznata i kao Purple Mountain Observatory) i projekat ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) sa Havaja. Kometi je dodeljena standardna oznaka C/2023 A3, gde slovo “C” označava da je neperiodična kometa (periodične komete nose oznaku “P”), oznaka “2023 A3” pokazuje da je ovo treća kometa otkrivena u prvoj polovini januara 2023. godine.

Kometa C/2023 A3 iznad Niša (fotografija: Irina Cvetković)

Prema trenutnoj orbiti kometi C/2023 A3 potrebna je oko 80.660 godina da obiđe oko Sunca. To znači da je kometa neperiodična (periodičnim se smatraju komete sa periodom od 200 godina) i da dolazi iz Oortovog oblaka, regije na rubu Sunčevog sistema koja je bogata zaleđenim objektima. Njena vrlo ekscentrična orbita pokazuje da se retko vraća u unutrašnje delove Sunčevog sistema.

Kometa Tsuchinshan-ATLAS prošla je kroz perihel, odnosno tačku na njenoj orbiti koja je najbliža Suncu, 27. septembra 2024. godine. Tada je kometa C/2023 A3 bila na oko 0,39 astronomskih jedinica (AU) od Sunca (tj. otprilike na 39% udaljenosti između Zemlje i Sunca). Kometa je najbliža Zemlji bila 12. oktobra 2024. godine. Ona je tada od nas bila udaljena oko oko 0,46 AU (približno 69 miliona kilometara). Ovo je otprilike i datum kad je kometa postala izuzetno zanimljiva za posmatrače!

Posmatran sjaj komete C/2023 A3 (izvor: COBS)

Prva predviđanja sjaja komete bila su vrlo optimistična, i nažalost nerealna. Predviđanja Prema predviđanjima očekivano je da maksimalna magnituda komete bude između 0 i -5, što je čini izuzetno spektakularnim objektom na nebu.

Nažalost, u vreme kad su najsjajnije komete su najčešće i najbliže Suncu i teško ih je posmatrati. Slična situacija je i sa ovom kometom. Nakon prolaska kroz perihel kometa je nastavila da se udaljava od Sunca. Kako se približavala Zemlji njen sjaj je rastao, ali izuzetno malo (ugaono) rastojanje od Sunca otežavalo je posmatranje.

Prema podacima sa prethodne slike kometa je maksimalan sjaj dostigla 9. oktobra i njen sjaj je tada iznosio -4,9 mag. Narednih dana sjaj je opadao, ali kometa je bila sve dalje od Sunca, a time je i posmatranje bilo lakše.

Kometa C/2023 A3 iznad Niša (fotografija: Irina Cvetković)

Kometa C/2023 A3 još uvek može da se vidi golim okom (poslednji sjaj je oko 3,3 mag). Pošto je kometa još uvek relativno blizu Suncu, nalazi se nisko na zapadu, neposredno nakon zalaska Sunca. Najsjajniji objekat koji se u to vreme tu vidi je planeta Venera (-3.95 mag), a najsjajnija zvezda, “desno” od Venere, je Arcturus (0,15 mag). Kometa se vidi negde između njih, malo više iznad horizonta od zvezde Arcturus. Sunce zalazi oko 17:45 h, Venera zalazi oko 19:30 h, zvezda Arcturus oko 20:18 h, a kometa oko 21:00 h (podaci za 18. oktobar).

Položaj komete 18. oktobra (izvor: program Stellarium)

Najbolje vreme za posmatranje je otprilike od 19:00 do 20:00 h (potrebno je da nebo postane što tamnije a kometa bude dovoljno visoko iznad horizonta, da se ne “sakrije” iza objekata na Zemlji).

Narednih dana sjaj komete će nastaviti polako da opada ali ona će biti sve dalje i dalje od Sunca, biće na većoj visini iznad horizonta a nebo će biti sve tamnije i tamnije.

Ako vremenski uslovi dozvole još uvek nije kasno da pokušate da ulovite ovu zanimljivu i, očigledno, izuzetno “fotogeničnu” kometu. Međutim, ne zaboravite da često astronomski objekti izgledaju lepše na fotografijama nego uživo (jer su fotografije snimane, tj. “sakupljale” svetlost, po nekoliko minuta).

Nažalost, zbog vrlo nepovoljnih posmatračkih uslova u Nišu (za sve objekte koji su nisko na zapadu) AD “Alfa” i Departman za fiziku PMF-a neće organizovati javno posmatranje ove komete.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.